PREZES GRZEGORZ GOŁOŚ ORAZ TRENERZY KAROL BUJAK I ELŻBIETA DOROSZ PODSUMOWUJĄ ROK 2021

Grzegorz Gołoś – Prezes Zarządu KS Polesie Urszulin:

Rok 2021 z pewnością zaliczam do udanych. Cieszę się, że wszystkie grupy aktywnie trenowały pod okiem świetnych trenerów, którym dziękuję za zaangażowanie, pasję i oddanie dla sportu oraz młodych ludzi. Bez nich nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy.

Oczywiście kluczowe jest zaangażowanie zawodniczek i zawodników. W tej chwili w Klubie w sekcji piłki nożnej i lekkoatletycznej trenuje w sumie około 100 osób. Ta liczba cały czas robi na mnie wrażenie, gdyż pokazuje, jak bardzo to co robimy jest potrzebne. Cieszę się, że dajemy możliwość rozwoju, a dzieci i młodzież aktywnie uczestniczą w zajęciach. To z pewnością będzie procentowało w ich życiu.

Klub może się rozwijać dzięki wsparciu finansowemu. Tu szczególne podziękowania kieruje do rodziców, a także instytucji i firm. Naszym stałym partnerem jest od początku Gmina Urszulin oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Mogliśmy także liczyć na Fundację LOTTO im. H. Konopackiej, LW Bogdanka, Agromarina Sp. z o.o., Pizzerię Klimat i PKO BP. W tym roku napisałem w sumie 6 projektów i w związku z tym udało się oprócz regularnych treningów drużynowych i uczestnictwa w rozgrywkach, prowadzić także treningi indywidualne i w małych grupach, zorganizować turnieje, przeprowadzić obóz i warsztaty piłkarskie, czy zakupić potrzebny sprzęt sportowy. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu nasze dzieci i młodzież mają możliwość uprawiania sportu, ale także rekreacji, na najwyższym możliwym poziomie.

Mamy obietnicę Gminy Urszulin dużej inwestycji w infrastrukturę sportową, w tym modernizację boiska pełnowymiarowego, rozbudowę zaplecza technicznego i budowę krytego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Projekty są przygotowane i mamy nadzieję, że uda się pozyskać na nie potrzebne finansowanie. Moim zdaniem jest to w tej chwili priorytet dla Urszulina i wszyscy razem powinniśmy zrobić wszystko co możliwe żeby udało się te plany zrealizować jak najszybciej. Klub na pewno zrobi co możliwe, żeby to się udało.

W tym roku miałem także okazję podpisania dwóch bardzo ważnych umów. Jedna z nich dotyczy sformalizowania współpracy partnerskiej z Górnikiem Łęczna, którą nawiązałem w 2018 roku, dzięki czemu nasi wyróżniający się zawodnicy i zawodniczki mają możliwość kontynuowania drogi piłkarskiej w barwach ekstraklasowego Klubu. Druga z kolei precyzuje partnerstwo z Centrum Medycznym Vita, dzięki któremu mamy zapewnioną szybką pomoc i opiekę fizjoterapeutyczną dla naszych sportowców. Cały czas pozostajemy członkiem Polskiego Związku Piłki Nożnej i Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Dodatkowo Klub złożył odpowiednie dokumenty i został członkiem Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki oraz otrzymał licencję Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Tym samym nasi zawodnicy uzyskali licencje zawodnicze i mają możliwość startów we wszystkich oficjalnych zawodach lekkoatletycznych na terenie całej Polski. 

No i wreszcie sukcesy sportowe. Tu także mamy czym się pochwalić. W sekcji piłki nożnej w rundzie wiosennej będzie to II miejsce młodzików i III miejsce trampkarzy w I lidze okręgowej. W rundzie jesiennej I miejsce młodzików i II miejsce trampkarzy w grupie północnej. Do tego bardzo udane występy drużyny orlików i III miejsce młodzików w Mistrzostwach Województwa LZS w Piłce Nożnej. W sekcji lekkoatletycznej między innymi: wicemistrzostwo Polski Emilii Niedźwiedzkiej, czy złote medale Emilii Niedźwiedzkiej, Aleksandry Niedźwiedzkiej i Dawida Gołosia w Ogólnopolskich Uliczno-Przełajowych Biegach „O Błękitną Wstęgę Wisły” w Puławach. Do tego złoto i brąz Stefana Mendela, srebro Dawida Gołosia oraz brąz Emilii Banachewicz i Pawła Junga w Finałach Wojewódzkich programu Lekkoatletyka dla Każdego, a także medale Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Biegach Przełajowych w Tomaszowie Lubelskim: złoty Emilii Niedźwiedzkiej, srebrny Stefana Mendela i brązowe Franciszka Grzegorczyka i Sebastiana Dołęgowskiego. Jestem dumny ze wszystkich trenujących! Godnie promują Klub i całą gminę Urszulin na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Bardzo dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, trenerom, rodzicom, kibicom oraz wszystkim instytucjom, firmom i osobom wspierającym Klub. Kierowanie pracami Polesia sprawia mi wiele radości i satysfakcji. Mam poczucie, że to co robię ma ogromny sens, a to jest najważniejsze.

Karol Bujak – trener grup TRAMPKARZ, MŁODZIK / ORLIK (roczniki 2007-2011):

Podsumowując rok 2021 oczywiście należy zaznaczyć, że był to specyficzny czas związany z obostrzeniami epidemiologicznymi. Natomiast nie zależnie od warunków cel jaki przyświeca trenerowi to rozwijanie w młodych zawodnikach pasji do piłki nożnej, podnoszenie indywidualnych umiejętności piłkarskich, jak również praca nad cechami motorycznymi. Zawodnicy i zawodniczki młodzików i trampkarzy są w „złotym wieku sprawności” co stanowi bardzo sprzyjające warunki do rozwoju niemalże wszystkich zdolności motorycznych oraz do znacznego poprawienia sprawności fizycznej. Planując treningi skupiałem się głównie na tym, aby w każdej jednostce treningowej w części wstępnej kształtować motorykę m.in. koordynację ruchową, szybkość, gibkość, wytrzymałość.

Treningi to nie tylko rozwój pod kątem piłkarskim. Pracujemy również nad pewnością siebie naszych zawodników, koncentracją, dyscypliną oraz uczymy współpracy z innymi. Idealną okazją, aby rozwijać wyżej wymienione cechy był wyjazd na obóz piłkarski do Kraśnika na którym mieliśmy bardzo dobre warunki żeby przygotować się do sezonu 2021/2022. Uważam, że ten wyjazd mocno zintegrował grupę, a każdy zawodnik jeszcze mocnie zidentyfikował się z klubem Polesie Urszulin. Przystępując do rozgrywek ligowych byliśmy dobrze przygotowani czego skutkiem było zajęcie pierwszego miejsca młodzików oraz drugiego miejsca trampkarzy w rozgrywkach ligowych rundy jesiennej. Jestem zadowolony z zawodników, każdy poczynił postępy za czym poszedł wynik sportowy.

Cieszę się, że w tym roku udało się zagospodarować dodatkowy czas na treningi indywidualne i w małych grupach dla zawodników, którzy się wyróżniają. Taka forma zajęć pozwala zindywidualizować zadania treningowe dla poszczególnych zawodników, a zwłaszcza dla tych najlepszych, mających możliwość szybszego rozwoju.

Niepokojącym zjawiskiem, szczególnie wśród zawodników trampkarzy, jest słaba frekwencja na treningach po rozgrywkach ligowych. Zawodnicy, którzy chcą robić progres muszą mieć wewnętrzną motywację, aby trenować w klubie, jak również być aktywnym poza treningami. Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem dnia codziennego, tylko wtedy można oczekiwać efektów.

Generalnie rok 2021 można zaliczyć do udanych i będę go wspominał z uśmiechem na twarzy, gdyż cała społeczność Polesia Urszulin tworzy niepowtarzalny klimat. Dziękuję wszystkim osobom związanym z klubem na czele z Presem Grzegorzem Gołosiem, rodzicom, sponsorom i oczywiście zawodnikom.

Elżbieta Dorosz – trener grup ŻAK i SKRZAT (roczniki 2012-2015):

Podsumowując rok 2021 mogę śmiało powiedzieć, że  praca z młodymi ludźmi przynosi mi wiele satysfakcji. Fajne jest to, gdy możesz obserwować, jak dziecko rozwija się przy tobie jako piłkarz i też jako człowiek.

Obecnie uczęszcza do nas na zajęcia dużo dzieci z różnymi umiejętnościami. Celem nie jest wychowanie wybitnych piłkarzy. Jeśli któryś z tych zawodników pogra w piłkę w przyszłości na bardzo wysokim poziomie to fajnie, natomiast  równie ważni są ci, którzy będą tylko amatorsko uprawiać ten sport. Najważniejsze, żeby byli dobrymi ludźmi. Z kolei, dobrze byłoby, żeby w przyszłości zostali przy piłce nożnej, bo to jest ich pasja, którą im wszczepiliśmy na zajęciach.

Owszem, moja sportowa ambicja jest taka, żeby ci mali ludzie, z którymi obecnie pracuję, w przyszłości nadal kochali piłkę nożną. Niekoniecznie muszą w nią grać zawodowo, mogą zostać trenerami lub po prostu będą wiernymi kibicami danej drużyny. Esencją każdego sportu jest pasja do niego. Potencjał tkwi w mózgu i sercu danego chłopaka czy dziewczyny. Jako trener staram się nie tylko skupiać na środkach treningowych, bo wtedy dużo rzeczy mi po prostu ucieknie. Doceniam cechy wolicjonalne, które są bardzo potrzebne w sporcie np. chłopak, który dużo biega, jest mocno zaangażowany, biegnie na ,,skrzydłach” na każdy trening, a ma na gorszym poziomie technikę, może zajść daleko.

Dzieci uczą mnie tego, żeby skupiać się na ich mocnych stronach. Jeśli chodzi o sukces w grupach młodszych to na pochwałę zasługuje zaangażowanie zawodników, podejście do treningów – robienie czegoś „z sercem” oraz poświęcenie na to swojego czasu. Wiąże się z braniem emocjonalnie aktywnego udziału w tym, co robimy na treningach. Dzięki czemu, w konsekwencji, czekają z niecierpliwością na kolejne treningi. Piłka nożna uczy dzieci dyscypliny, współdziałania i pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka. W obecnym niezwykle trudnym dla nas wszystkich czasie, to samodyscyplina i przede wszystkim wsparcie rodziców jest rzeczą kluczową w rozwoju małych sportowców.

Rodzice stoją przed bardzo ważnym zadaniem. Myślę, że robią wszystko co w ich mocy, aby motywować i wspierać swoje dzieci w spełnieniu piłkarskich marzeń. Współpraca z nimi układa się pomyślnie.