NASI LEKKOATLECI W OGÓLNOPOLSKIM FINALE „LEKKOATLETYCZNE NADZIEJE OLIMPIJSKIE”

W dniach 30 września – 1 października 2022 r. na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne pod nazwą „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”.

W zawodach brały udział dzieci z rocznika 2012-2011( klasa IV-V) z klubów i szkół całej Polski. Po eliminacjach wojewódzkich najlepszych 18 dziewcząt i chłopców z każdego województwa brało udział w finale ogólnopolskim. Zawody były rozgrywane w formule dwuboju lekkoatletycznego. Każdy zawodnik biegł na 60 lub 300 metrów, skakał w dal lub wzwyż albo rzucał piłeczką palantową. Wygrywali Ci którzy zdobyli najwięcej punków z dwóch konkurencji, biegowej i technicznej. Medale zdobywali też najlepsi z poszczególnych konkurencji.

Wśród około 570 startujących dzieci byli zawodnicy i zawodniczki KS Polesie Urszulin – uczniowie Szkoły Podstawowej z Urszulina.

Ogromny sukces osiągnął Paweł Jung który w dwuboju : bieg na 300 m i rzut piłeczką zajął IV miejsce najwyższe z całej ekipy z Lubelszczyzny. Bardzo dobrze pobiegł na 300m – 48,23sekundy gdzie był III natomiast słabiej rzucał piłeczką palantową IX miejsce. Paweł na 300m jest czołowym zawodnikiem w tej kategorii wiekowej U12 w Polsce.

Bardzo udany start zaliczyła Katarzyna Słoboda, która skoczyła w skoku w dal – 405 cm zajęła XIV, słabiej pobiegła na 300m ale i tak ustanowiła rekord życiowy.

Fabian Proniuk i Błażej Koziej tym razem zaliczyli gorsze starty, zajęli miejsca w drugiej połowie swoich grup, ale zdobyli nowe doświadczenia.

Wielkie brawa dla wszystkich startujących a szczególnie dla naszej czwórki.

Oprócz rywalizacji sportowej startujący zawodnicy mogli zrobić sobie zdjęcia, otrzymać autografy od medalistów olimpijskich i mistrzostw świata i Europy, gwiazd polskiej lekkiej atletyki które były obecne na tych zawodach. Największą popularnością cieszyli się złoci medaliści olimpijscy: Tomasz Majewski, Małgorzata Hołub Kowalik, Wojciech Nowicki, Dawid Tomala oraz mistrzowie świata: Paweł Wojciechowski i Sebastian Chmara

Każdy startujący otrzymał okolicznościową koszulkę oraz upominki od sponsorów. Mógł także sprawdzić się w Strefie Młodego Olimpijczyka (zadania lekkoatletyczne oraz edukacyjne), za które otrzymywał upominki i medale.

Były to niezapomniane zawody, a PZLA zapowiada ich kontynuacje.

Mirosław Chudzik

PS. Na zdjęciu ekipa Urszulina z dwukrotnym złotym medalistą olimpijskim Tomaszem Majewskim.